Важливо знати!

(інформація для збереження життєдіяльності)

Обережно-змії!

З приходом теплої погоди змії стають активні. В Україні популяція змій невелика. Вона включає близько десятка вужів і три види отруйних змій: гадюка звичайна, східна степова гадюка, гадюка Нікольського. У Запорізькій області зустрічається східна степова гадюка.Укуси степової гадюки дуже небезпечні для людини і тварин, тому що її отрута діє на кров і кровотворні органи.
Степова гадюка мешкає в рівнинних і гірських полинових степах, степових частинах, на сухих схилах, порослих чагарником, в глинистих ярах і закріплених пісках. При розорювання земель зникає і залишається тільки по ярах звичайних доріг і берегових обривів. Довжина тіла степової гадюки досягає 55см, довжина хвоста складає 7-9 см. Морда гадюки злегка загострена, голова витягнута. Зверху тіла пофарбовано в сіро-коричневий або світло-сірий колір. По хребту проходить темна зигзагоподібна смуга, іноді розірвана на окремі ділянки, з боків є плями. Навколо середини тіла проходить 19-21 ряд луски.
Спаровуються в квітні-травні, як і всі змії, після виходу із зимової сплячки. У серпні-вересні самки приносять 3-10 дитинчат довжиною 13-16см. Харчуються дрібними хребетними (гризунами, пташенятами птахів, що гніздяться на землі, ящірками), комахами, і павукоподібними. Зимує в норах гризунів, тріщинах у грунті, в крутих берегових обривах. Зимівля зазвичай протікає з жовтня-листопада по березень-квітень.
Залежно від місця проживання змії.Чисельність степових гадюк повсюдно різко скорочується у зв'язку з оранкою степових земель, у багатьох районах зовсім зникла. У всіх європейських країнах знаходиться під охороною Бернської Конвенції як вид, що знаходиться під загрозою зникнення. Степова гадюка занесена до Червоної книги України. 

Правила поведінки з піротехнічними  та легкозаймистими речовинами


Не всі знають, що температура бенгальського вогню сягає 1100 градусів, його іскри на відстані пів метра охолоджуються лише на 60 градусів. Викид полум'я хлопавки досягає декілька десятків сантиметрів. Тому, якщо ви вирішили прикрасити своє свято піротехнікою запам’ятайте :

 Місце для феєрверка слід вибрати завчасно. В ідеальному випадку це має бути великий відкритий майданчик (двір, скверик або галявина) , вільний від дерев та будівель . Також слід уважно оглянути вибране місце , подивившись, чи немає поруч (у радіусі 50 м) пожежонебезпечних об’єктів, автостоянок , лікарень. Якщо феєрверк влаштовується за містом, то поблизу не повинно бути опалого листя , сухої трави або сіна. Глядачів розташуйте на відстані 20-25 м від пускового майданчика ,обов’язково з навітряного боку,щоб вітер не зносив на них дим і неспалені частини піротехнічних засобів.
Крім цього не можна :
- носити піротехнічні іграшки в кишенях
- розбирати вироби ; 
 - розташовувати їх біля обігрівальних приладів;
- купувати петарди і феєрверки на стихійних ринках;
- використовувати ,якщо термін їх придатності  закінчився;
- спалювати їх у багатті;
- використовувати без нагляду дорослих.
Дотримуйтесь цих порад та інструкцій і застосування піротехнічних засобів принесе вам тільки радість і не заподіє шкоди.
ПРИ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ ТА ПОДІЯХ ТЕЛЕФОНУЙТЕ "101"!
Фото с сайту  http://chas-z.com.ua/social/zakarpatskiy-mns-poperedzhaye

Профілактика грипу 

Грип — це вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті,передається повітряно-крапельним шляхом. Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Чи можна його уникнути?
Отже, навіть якщо ознак хвороби не має треба:
- Уникати скупчень людей — аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми.
 - Користуватися одноразовими масками при необхідності — щоб захистити себе чи оточуючих від зараження.
- Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання.
- Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми — для підвищення опірної здатності організму.
 - Мати чисті руки — інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками.

Якщо з'явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів:
 - Залишатися вдома при перших ознаках, щоб не провокувати погіршення стану і не наражати оточуючих на небезпеку.
- Ізолювати хвору людину — виділити їй окрему кімнату і посуд.
- Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання — аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження.
 Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям що знаходяться поруч з Вами.

Фото з сайту http://svit24.net/zdorovie/40179-v-ukrajini-zjavylasja-garjacha-linija-qgryp-2012q

Національний екологічний центр України нагадує

Спалювання листя на подвір’ях є надзвичайно шкідливим для здоров’я людей та екологічного стану у місті. Зокрема, багато українців мають алергію на дим, тому з початком осені суттєво зростає захворюваність. Тому екологи наполягають на тому, щоб міліціонери зупиняли спалювання, як це зазначено у їхніх інструкціях.
При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. Разом з димом в повітря вивільняються пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. Нерідко разом з листям горить сміття, що спричиняє ще потужніше забруднення атмосферного повітря. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа та оксиди сірки, останні викликають респіраторні захворювання. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання.
Окрім безпосередньої шкоди людському здоров’ю, спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу природі: з листям згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка; руйнується ґрунтовий покрив (вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми), відбувається збіднення ґрунту; знищується насіння і коріння трав’янистих рослин;пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння; в 2-4 рази зростає промерзання ґрунту. Тому, листя потрібно закопувати, компостувати або вивозити у спеціально призначені місця.
За матеріалами сайту  http://val.ua/economic/31052.html

Увага, гриби! Отруєння грибами небезпечне для життя!

 Щорічно, з настанням осені, в медичних закладах починають реєструватися випадки отруєнь грибами. Аналіз отруєнь свідчить, що більшість їх обумовлені вживанням пластинчатих отруйних грибів, зокрема, блідої поганки, яку помилково сприймають за їстівні печериці чи сироїжки. Отруєння також спричиняють їстівні гриби, що не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи вздовж автомобільних трас.
 Симптоми грибного отруєння:
1. Характерні ознаки отруєння - нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла – з’являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв із сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не призводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи травлення.
2.Симптоми отруєння - галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності з'являються через 30-60 хвилин, навіть через дві години після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинатиметься від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій. Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати вчасно необхідну медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя буде неможливо.
3.Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів білого і смердючого, сморжів і деяких інших грибів. Підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунку, протягом тривалого часу (до 3-х діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть проявитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забула, що їх з’їла. Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг - все це виникає, коли отруйні речовини досягнуть мозку.
Якщо після споживання грибів ви почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких, зокрема, нудоту, блювоту, головний біль, галюцинації, біль у животі, то негайно викликайте “швидку допомогу”.
До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини. Навіть при полегшенні фізичного стану обов’язково зверніться до найближчого лікувального закладу. Недоїдені гриби не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм. Ніякого самолікування! Чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.
Дотримуйтеся цих правил і ви зможете зберегти найдорожче – своє життя і здоров’я!

Комментариев нет:

Отправить комментарий